první_pomoc

První pomoc na vodě

Parta kamarádů se rozhodne jet na vodu. Hned jak v pátek všichni skončí v práci, výprava začíná. Doma sbalit stan, spacák, něco na jídlo, loď, vestu, pádlo, házečku a jede se. Na vodu se už všichni nedočkavě těší a čekají, jakou srandu si zase užijí – jenže náhle může na vodě nastat situace, kdy moc nikomu do smíchu nebude:

„Stojíte na břehu řeky, na sobě plavky a tričko, a koukáte na kamaráda, který si o ostrý střep v řece rozřízl nohu. Krev crčí, silnice se sanitkou je daleko. Co budete dělat?“

nebo

„Jste zkušenější vodáci. Máte lékárničku, na sobě neopren a vodáckou bundu. Neznámý kajakář na soutěsce na Salze zaplaval a nyní ho vytáhli na břeh. Je modrý, asi nedýchá. Co teď? Sundat vestu? Resuscitovat? Jak přesně?“ 

Co dělat, jak se zachovat v dané situaci, jak dotyčnému pomoci – to vše se dozvíte na výuce první pomoci zážitkem – ZDrSEM. Jedná se o kurz pro vodáky – kurz je vhodný jak pro pokročilé vodáky, tak pro letní pohodáře na vodě. Celý tento kurz je zakončen certifikátem: Zdravotník zotavovacích akcí. Základem kurzu je praktický výcvik (vyzkoušet si první pomoc v modelových situacích).

Co v kurzu najdete: (Kurz)

  • Univerzální postup při řešení krizových situací
  • Teorie a praxe život zachraňujících úkonů – podrobný nácvik kardiopulmonální reuscitace, tonutí, nácvik zástavy krvácení, poranění páteře-prevence a první pomoc, podchlazení a hypotermický balíček i s nosítky z vodáckého materiálu, úrazy hlavy, hrudníku, břicha a pánve, poranění končetin a dlahy s použitím vodáckého materiálu, popáleniny, otravy, bolesti břicha, závažné stavy – bolesti na hrudi, obtížné dýchání, křeče, alergické reakce, podivné chování. V průběhu kurzu byly 3 větší simulace. No a když vyšel čas, dostali jsme se i ke klíšťatům :-). 

Není to však jen jediný kurz. V nabídce najdete další kurzy, na které je možno se těšit a přihlásit:

  • Kurz Standard
  • Kurz Mama
  • Basic
  • Kurz Standard Horal

Osobní zážitky: kurz probíhal od středy do neděle v obci Vír. Celých pět dní jsme dělali jak teorii, tak praktické nácviky od rána do večera. Praktický výcvik byl super…protože sedět a civět na přednášejícího je jedna věc… ale když jste pak venku a holce z ruky cáká krev, nebo už nejste ve skupině kde “dycky kdosik helfne” je zase cosi jiného.

Vyzkoušeli jsme si na vlastní kůži, jak se cítí podchlazený člověk a taky jak je termofolie super, ale taky jsme se naučili ošetřovat raněné či jak udělat židličku pro přenos raněného, bezvládného…a večer osobně vyzkoušeno…i přes výpadek díky většímu množství rumu, byl Radek celkem šetrně odnesen do postele 🙂

Poslední (největší) naší akcí byla velká simulace na řece Vír. Brzy nad ránem přijela skupina figurantů z Brna, kteří dokázali i v takovém psím počasí simulovat zraněné vodáky v řece. A my si jako skupina vyzkoušeli kompletní záchrannou akci na řece……ale i po této zkušenosti…budeme rádi, když to nebudeme muset nikdy řešit naostro.

Máme už za sebou pár podobných akcí, ale přece jen tahle byla i možná díky délce kurzu nejobsáhlejší…neřešilo se „pouze oživování“ ale dostali jsme se i k dalším, běžnějším potížím…klíšťata, bolesti břicha, popáleniny, výbava lékárničky apod…a hlavně praxe pořád dokola! Určitě si to zase časem zopakujeme….

#49 Radek a #90 Markéta

Zdroj: ZDRSEM

první_pomoc_auto